Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Špindlerův Mlýn

Aktuální informace
Návštěv :
Celkem : 6040
Týden : 8
Dnes : 0
podrobnosti

 Připravujeme : 

Na středu 6. února od 17:00 hodin pokračování přednášky Mgr. Martina Bartoše "Historie krkonošských bud".

fd6672693b2681cb365c71be0c9d_w720_h545_gi-photo-369906.jpg

 

 

Na březen besedu s historikem Krkonošského muzea ve Vrchlabí Jiřím Loudou: Třicetiletá válka v Krkonoších.

 

 

 

Rok 2018:

 

 17. ledna se konala přednáška p. Martina Bartoše - Historie krkonošských bud u příležitosti 2. vydání jeho knihy.

 

 

21. února od 16:00 hodin cestopisné promítání Libora Drahoňovského - Albánie

 

 

 

 

Ve čtvrtek 22. března od 16:00 hodin cestopisná přednáška "Asie očima spisovatelky" a terapeutky Danky Šárkové. Více na www.dankasarkova.cz.

 

 

 

Z pátku 23. března na sobotu 24. března proběhla další Noc s Andersenem pro děti od 8-11 let. Nocovali jsme s pohádkovými hrdiny z knihy Josefa Čapka - "Povídání o pejskovi a kočičce".

 

 

 

Po velikonocích, ve čtvrtek 5. dubna od 16:00 hodin se konalo promítání p. Libora Drahoňovského - Východní Makedonie. Přednáška navazuje na předchozí promítání o Albánii.

Více informací na http://toulkysvetemwebnode.cz.

 

 

 

V měsíci dubnu (konkrétně od 4. 4. do 25. 4) byla v Městské knihovně ve Špindlerově Mlýně ke shlédnutí putovní výstava "Spojeni Foglarem".
Sdružení přátel Jaroslava Foglara připravilo putovní výstavu Spojeni Foglarem, která představuje plejádu známých i méně známých ilustrátorů knih Jarolava Foglara. Celkem 17 panelů 80 x 100 cm obsahuje medajlonky téměř třicet autorů – výtvarníků, kteří se ve větší či menší míře podíleli na ilustrování románového díla Jaroslava Foglara a spojili tak navždy své jméno se jménem slavného spisovatele. Vedle dobře známých jmen jako Zdeněk Burian, Marko Čermák, Kája Saudek, Jan Fischer, Bohumil Konečný či Gustav Krum jsou součástí výstavy reprodukce děl Břetislava Charwota, Miloslava Dismana či Vlastimila Tomana, ale také Adolfa Borna či Vladimíra Jiránka.
Sám Foglar považoval výběr ilustrátorů pro svá knižní vydání za důležitý moment. Měl jasnou představu o tom, jak nezanedbatelně působit na mládež také pomocí ilustrace a neváhal se značnou vehemencí prosazovat své představy i u těch nejzkušenějších ilustrátorů.

  

 

 OBRÁZEK : vystava_jaroslava_foglara.jpg

 

 

 

Ve čtvrtek 3. května jsme pozvali manželský pár Terezu Brdečkovou a Jiřího Dědečka, konalo se představení nových knih, autorské čtení s úžasným hudebním doprovodem Jiřího Dědečka.

brdeckova-dedecek.docx.

 

 

 

 

 

 

 23. května proběhla talk-show a herecké vystoupení Vlastimila Vondrušky na téma středověk v historických románech, "Oldřich z Chlumu, román a skutečnost", ukázky z muzikálu z období středověku.

 

 

Ve středu 19. září se konala zajímavá přednáška Phdr. Jindry Juklíčkové - Helena Čapková, opomíjená sestra slavných bratří...

 

 

11. října jste si mohli poslechnout besedu se spisovatelkou Hanou Hindrákovou - Keňa očima spisovatelky. Přijďte si půjčit její knihy nebo navštivte stránky www.hindrakova.cz.

 

 

Ve čtvrtek 8. listopadu od 17:00 hodin se konalo cestopisné promítání Pavly Bičíkové - Horní Dolpo, utajená země Himaláje.

www.bicikova.cz.

 

 

Na 22. listopadu jsme pozvali Ing. Jarmilu Mandžukovou na přednášku o zdraví - Bylinky, léčivá moc přírody. Více informací na www.jmandzukova.cz.

 

 

 12.12. se konala předvánoční výtvarná dílna pro děti.

 

 

Rok 2017

V pátek 1. prosince byla zahájena výstava p. Petra Bergmanna ke knize "Krkonoše na starých rytinách a litografiích". Výstava bude otevřena od 1.12.2017 do konce února 2018, můžete se těšit na další komentovanou prohlídku. Fotografie z vernisáže jsou k vidění v rubrice "Fotogalerie".

 

 

 

Ve středu 22. listopadu proběhla zajímavá beseda na zdravotní téma s Mgr. Michaelou Verde Beitlovou a Ing. Lenkou Koubovou o tom, jak pomoci tělu, aby zůstalo zdravé. Obě přednášející působí v projektu Vitamíny s příběhem, který má za cíl vzdělávání veřejnosti a zprostředkovává zájemcům poradenství k homocysteinu v celé ČR a SR.

 

 

 

V pátek 20. 10. se konala beseda s Klárou Smolíkovou a Jiřím W. Procházkou a detektivní workshop pro 4., 5. a 6. třídu ZŠ navazující na výstavu komiksů "Spolkla mě knihovna" z tvorby Kláry Smolíkové, která proběhla v měsící říjnu. Fotografie z akce budou k dispozici v galerii. 

 

 

 

 

Ve čtvrtek 15. června v 17:00 hodin se konal hudební večer s Janem Rejžkem – Kaleidoskop, aneb, Hudba, kterou jinde neuslyšíte. Hudební kritik Jan Rejžek slovem doprovázel skladby R. Hladíka, Vl. Mišíka a dalších hudebních interpretů nejrůznějších hudebních žánrů.  

 

 

Ve středu 12. dubna od 15:00 hodin se konalo autorské čtení Martiny Bittnerové "Velikonoční dopisy"- jarní motivy v korespondenci Boženy Němcové a Karolíny Světlé. 

 

 

Ve čtvrtek 23. března jsme si poslechli přednášku Mudr. Evy Krejčové "Naše zdraví z pohledu čínské medicíny". Úvodní část přednášky o principech čínské medicíny od certifikované lektorky a prezidentky asociace Shiatsu.

 

 

 

Ve čtvrtek 16. března v 16:00 hodin se konalo komentované promítání

"Gruzie očima Libora Drahoňovského". 

 

 

 

Ve čtvrtek 26. ledna od 16:00 hodin zveme na

1. část cestopisného promítání s cyklistou a nadšencem Martinem Adámkem "Na kole přes Maďarsko a Rumunsko do Bosny", pokračování - 2. část promítneme 8. února v 15:00 hodin. Vstupné dobrovolné, jste srdečně zváni.

 OBRÁZEK : bosna.jpg

 

Rok 2016:

 

Ve středu 30. listopadu se konala předvánoční výtvarná dílna s firmou Raustis - perličkové vánoční ozdoby.

OBRÁZEK : vanocni_dilna_pro_deti.jpg

 

V úterý 27. září proběhla beseda pro školy s p. spisovatelkou Martinou Bittnerovou:

"V Máchových stopách" a "Barunka". Informace na www.martinabittnerova.cz.

 

 

Ve středu 9. listopadu nám Zuzana Havlová přišla vyprávět o svých zkušenostech dobrovolníka v africké Keni, o školách, hudbě, životě, smíchu a slzách, aneb, S čím vším se musela srovnat na rovníku...

 OBRÁZEK : plakat.jpg 

 

 

 

V únoru 11. 2. od 16:00 hodin jsme si dopřáli předvalentinskou ochutnávku čokolády a vína s p. Marcelou Krčálovou,

 

 10. března v 16:00 hodin přednášela na téma "Zdravý životní styl - nejlepší lékař" p. Libuše Jobová, lektorka kurzů Život a zdraví, z.s.,

 

 

17. března od 16:00 hodin cestopisná přednáška p. Libora Drahoňovského kouzelnou Sýrií.

 

1. dubna o NOCI S ANDERSENEM jsme připravili indiánský večer pro děti, letos se zúčastnilo 20 dětí a 16 zůstalo do rána. Moc děkujeme za krásný muzikoterapeutický a indiánský program p. Michalu Štursovi, za výrobu stromu pohádkovníku p. Libuši Pokorné a Nadě Žaludové, za pedagog. dozor p. Pavle Šustkové.

 

7. dubna od 16:00 hodin se konala cestopisná přednášku s rodinou Márových - Amerika a Havajské ostrovy,

 

v úterý 19. dubna jsme vyslechli rady knihovnice Pavly Tůmové ze Svobody nad Úpou "Kterak sestavit rodokmen" ,

 

 

ve čtvrtek 21. dubna přednášku Mudr. Jana Paloučka o tom, jak vůbec funguje lidské tělo a proč se místo své původní profese ortopedie a traumatologie začal zabývat PSYCHOSOMATICKOU MEDICÍNOU. Představil také unikátní oscilační 3D Schumann systém, přístroj, který má relaxační a ozdravné efekty.

 

 

 

Na 12. května jsme připravili setkání s geologem p. Radko Táslerem o hornictví a dolování v Krkonoších.

 

 Rok 2015

 

OBRÁZEK : threerondavel_bs.jpg

 

 

Ve středu 21. října od 16:00 hodin jsme vyslechli zajímavou cestopisnou přednášku o Jižní Africe.

PETR NAZAROV zpracoval své zážitky z několikatýdenní cesty jižní Afrikou od Atlantiku až k Indickému oceánu - Namibie (Etosha National Park, Swakopmund, Walvis Bay, Sossusvlei, Deadvlei), Lesotho (vodopád Maletsunyane), Svazijsko (vodopád Phophonyane, Ezulwini Valley) a Jihoafrická republika (Dračí hory, Blyde River Canyon, Cape Vidal atd.). Více informací na www.petrnazarov.org. 

 

OBRÁZEK : 1975207-img-astrodny-milan-gelnar.jpg 

 

 

Ve čtvrtek 12. listopadu jsme pozvali známého astrologa Milana Gelnara - od 16:00 hodin  povídal na téma "astrologie a vztahy".

Po skončení přednášky jste si mohli nechat vyfotit svoji auru a čakry.